Hledání práce v roce 2022. Tahle doba není pro introverty

22. 10. 2022 |

Tenhle obrázek jsem poskládala ze screenshotů částí inzerátů, v nichž firmy hledají nové zaměstnance. Lákat na práci pět dní v týdnu mi v evropském prostoru přijde stejně absurdní jako při současné vysoké inflaci nabízet za plný úvazek 15 tisíc. Tyhle útržky pocházejí především z portálů Jobs.cz a LinkedIn a jde tak o kancelářské pozice.

Kdo chce všechno, nemá nic

Když jsem letos v dubnu opouštěla open space jedné velké nadnárodní firmy a loučila se s kolegyněmi, toužila jsem po dovolené. Nečekala jsem však, že dovolená bude trvat několik měsíců. Zpočátku jsem byla hodně vybíravá a chtěla jsem všechno, totiž zajímavou náplň práce, mezinárodní tým, možnost práce z domova, slušný plat… Jenže tenhle balíček nabízí jen málo zaměstnavatelů. Ideální zaměstnání neexistuje.

Přestaň marnit čas. Když ti zadají úkol, znamená to, že o tebe nemají zájem, sdílel se mnou kamarád zkušenosti s hledáním práce. Možná měl pravdu. Některé zadané úkoly byly obsáhlé, jiné krátké a zcestné.

Jednou jsem strávila půl dne povídáním si s potenciálními kolegy a prezentací několika úkolů, které mi zadali. Byla mi zima, měla jsem hlad a během čekání na oběd mě napadla tahle divná paralela: Kdybych se hlásila na uklízečku, taky by mě nejdřív nechali zadarmo uklidit všechny kanceláře?

Teď frčí komunikace

Vybavuji si své vůbec první hledání práce na plný úvazek. Finanční krize tehdy byla v plném proudu. Může jít o pouhý dojem nebo zmatení vzpomínek, ale tehdy se firmy zřejmě rozhodly, že je z bryndy vytáhnou obchodní manažeři. Všichni hledali obchodníky. I letos jsem se na pracovním trhu setkala s módními trendy, které nejdou ruku v ruce s mojí touhou po práci pro introverty. Jak by taková práce měla vypadat?

Představte si, že přijdete do práce, něco děláte a na konci celého toho snažení vidíte výsledek bez toho, aniž byste museli trávit hodiny na nesmyslných hovorech přes Teams o problémech, které většinou stejně nemůžete vyřešit.

Zdá se, že někdo rozhodl, že je třeba si povídat, mluvit a komunikovat, a tak v nabídkách často vedou projektoví manažeři. Možná se od nich vyžadují znalosti z oboru IT, ale pořád musejí komunikovat, mluvit, vysvětlovat a scházet se.

Kam se poděly pozice pro introverty?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *