Forbrydelsen. Článek i o tom, proč Sarah Lund nosí svetry

29. 04. 2017 |

Dánský seriál Forbrydelsen (The Killing, Zločin) jsem začala sledovat před několika lety a skončila se závěrem první série. Přišly jiné seriály. Třeba Bron, o kterém jsem už také psala, Mammon nebo gangstersky vtipný Lilyhammer. Teď jsem se k němu vrátila. Znáte snad lepší způsob, jak trávit studené a deštivé jarní víkendy?

Hned na začátku musím zmínit svetry. Hlavní hrdinka Sarah Lund totiž obvykle nosí přiléhavé kalhoty nebo džíny, kozačky a svetry s norskými vzory. Kdyby byl hlavním hrdinou muž, zřejmě by toto téma nikdo neotevřel, ale v souvislosti se seriálem Forbrydelsen vždycky najdete alespoň krátkou zmínku o minimalistických kostýmech hlavní ženské postavy.

Jak kdesi prozradila kostymérka, vybrala tuto uniformu, aby ukázala, jak si Sarah Lund věří. Nemusí si zvyšovat sebevědomí vzhledem, protože jejím posláním je především vyřešit případy, ke kterým se dostane. Svou civilností se tak Sarah Lund stává postavou, se kterou se s klidem můžete ztotožnit.

Práce má někdy přednost

Sarah Lund je elitní kriminalistka, ale osobní život je spíš v troskách, nedaří se jí navázat uspokojivý partnerský vztah, se synem si nerozumí a na něj ani na svou matku nemá čas. Jak rodině vysvětlit, že práce má někdy přednost?

Už s prvním dílem seriálu plánuje Sarah skončit svou kariéru u kriminálky, chce se přestěhovat za přítelem do Švédska. Právě však pracuje na posledním případu a ten musí dotáhnout do konce. Paradoxně mu obětuje svůj osobní život.

Následující dvě série jsou koktejlem aktuálních problémů. Do druhé série přimíchal scenárista Islámský stát a působení dánských jednotek v Afghánistánu, ve třetí se pak dotýká problematiky propojení politiky a byznysu. A také mnohem detailněji ukazuje osobnost a soukromý život komisařky, což je od scenáristy příprava na potýrání věrného diváka.

Jak se tvůrci pomstili divákům

Během závěrečných scén se totiž Sarah Lund dostane do bezvýchodné situace, jako by se tvůrci rozhodli uštědřit divákovi poslední ránu z milosti. Děkujeme, že jsi to vydržel, ale konec musí být hodně realistický, mnuli si nejspíš ruce při psaní scénáře, v němž touha po moci ovládá postavy seriálu natolik, že převálcuje i otcovskou lásku.

Seriál Forbrydelsen se stal populárním nejen v Dánsku, ale také ve Velké Británii, kde ho odvysílala BBC. A nebyli by to Američané, kdyby nenatočili remake. The Killing vysílal nejprve kanál AMC, Netflix pak natočil ještě čtvrtou šestidílnou sérii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *