Když mafie dorazí do Lillehammeru, natočí Lilyhammer

24. 01. 2016 |

Provařený mafián ze Spojených států se rozhodne vypovídat, ale jen pod podmínkou, že mu umožní život jinde, v norském Lillehammeru (nemohl si spíš vybrat nějaké švédské město?), kde se mimo jiné v roce 1994 konaly zimní olympijské hry. Tak ve zkratce začíná příběh Franka Tagliana, kterého si v norsko-americkém seriálu Lilyhammer zahrál Steven Van Zandt známý uměleckou spoluprací se zpěvákem Brucem Springsteenem.

Jenže přestěhováním to teprve začíná, uvědomuje si Frankie. Hned při zabydlování zjistí, že mezi jeho sousedy patří i šéfka tamní policie a že otevření baru není v Norsku jednoduchá záležitost.

Násilí, podivné vztahy a počátek nové éry

Lilyhammer si odbyl premiéru v únoru 2012 a, jak se často zdůrazňuje, šlo o „vlaštovku“ nové éry televizní produkce. Netflix sice spolupracoval s norskou televizí NRK, ale bylo to vůbec poprvé, co nabídl skutečně exkluzivní obsah. Přitom nejde o právě mainstreamový žánr.

V dosud třech natočených sériích vystupují američtí i norští herci a všichni mluví rodnými jazyky, tedy anglicky nebo norsky. Humorných scének je v seriálu poměrně hodně, ale zábava je proložená některými realistickými vsuvkami, které podle mě odrážejí témata norské společnosti, například problematiku domácího násilí nebo otázky mateřství a otcovství.

Čtvrtá série se zřejmě natáčet nebude, ale prostřednictvím Netflixu se na první tři série můžeme dívat i v Česku. Práva na tento seriál si žádná z českých televizí (naštěstí) zatím nekoupila, jak se tomu stalo u House of Cards, The Walking Dead a dalších.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *