Život začíná po stovce. Příběh nejstarší švédské blogerky Dagny

18. 05. 2017 |

Když jsem minulý rok trávila chvíli v Göteborgu, jednoho líného nedělního rána jsem při čištění zubů a pobíhání po hotelovém pokoji pustila televizi, kde právě běžel rozhovor s Dagny Carlsson. Bylo jí tehdy 104 let a proslavila se jako nejstarší blogerka Švédska i celého světa.

Ještě několik málo let před tím ovšem natočila režisérka Åsa Blanck o této seniorce jdoucí s dobou dokumentární snímek Život začíná po stovce (Livet börjar vid hundra). V něm zaznamenala Dagny bavící se s televizními hvězdami, na slavnostní premiéře snímku Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel a také při každodenních činnostech nebo těch trochu výjimečných, třeba během hledání nového partnera na on-line seznamce.

Když se potopil Titanik…

Dagny Carlsson se narodila v roce, kdy se potopil Titanik a ženám bylo stále odpíráno volební právo. Jako dítě vdovy z chudé rodiny musela začít pracovat jako šička, byť jí šití nikdy nešlo. Její první manželství neodpovídalo romantickým představám, a tak se Dagny ve 37 letech vrátila do školy a navíc poznala svého druhého muže, Harryho, po jehož smrti si myslela, že i její život skončil.

Jenže pak si koupila počítač a založila blog, na který denně přispívá. Postupně se jí splnil i celoživotní sen, stala se lektorkou, učí mladší seniory, jak pracovat s počítačem a užít si trochu zábavy na internetu.

Ne všichni senioři potřebují chodítko

Hodinový film má svá dojemná místa, chvíle, kdy i Dagny musí přemoct smutek, aby odvyprávěla svůj příběh. S přibývajícím věkem si seniorka uvědomila, že nemusí být šedivá myš. Postupně se tak změnila ve svéráznou ženu, která nehledí na věk ani názory druhých. A navíc potká nejstaršího švédského DJ…

Celkovým vyzněním optimistický film ukazuje, že senioři nemusejí být starci obcházející lékaře, žijící v domovech důchodců nebo v eldéenkách. A navíc připomíná, že i důchodci jsou lidé se svými potřebami a touhami.

Dokument s českými titulky si můžete stáhnout zdarma na stránkách Promítej i ty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *