Zapomeňte na hygge. Letos frčí friluftsliv

26. 09. 2020 |

Někdy před dvěma lety se v Česku hojně prodávaly knihy o dánském a norském hygge a švédském lagom. Letošní rok je jiný, většina z nás strávila jaro uvnitř nebo na procházkách v parcích.

Léto bylo volnější, ale pokud jste si chtěli užít dovolenou co nejbezpečněji, příroda byla jasná volba. Ještě teď si pamatuji, jak obtížné bylo sehnat volné místo v jakémkoliv rakouském kempu. Podobně tomu bylo zřejmě i v Norsku, kde tradiční hygge doprovází friluftsliv, což bychom mohli přeložit jako život v přírodě nebo venku či prostě outdoor život.

Friluftsliv není chalupářství

Friluftsliv v jednom slovu popisuje spojení s přírodou, touhu trávit čas venku a užít si okolní svět. Asi trochu chybou by bylo představovat si běžného Nora spěchajícího v pátek odpoledne z práce, aby vyzvedl manželku a děti, nasedl s nimi do auta a uháněl po nejbližší dálnici z Osla na chatu, kde se chystá celý víkend pracovat na zahradě. Nic není vzdálenější pravdě. Ve skutečnosti je friluftsliv uvědomění si sebe sama, k němuž dochází při pobytu v přírodě.

Vyloučila jsem podobnost s českým chalupářstvím, jenže je však také třeba dodat, že friluftsliv není ani druhý extrém. Nemusíte šplhat po fjordech nebo lézt po ledovcích, abyste naplnili tento kulturní fenomén. Friluftsliv může být i něco tak jednoduchého jako nedělní vycházka s rodinou po lese, lyžování s kamarády nebo třeba rybaření u opuštěného jezera daleko od civilizace.

Špatné počasí neexistuje

Tento životní styl podpořila nejen letošní pandemie, ale také zákon z roku 1957 známý jako allemannsretten. Ten dává každému v Norsku právo chodit nebo projet na lyžích kdekoliv, pokud se nenacházíte na oploceném pozemku, obdělaném poli a podobně. V zimních měsících pak máte právo procházet se i po polích. Můžete si také kdekoliv postavit stan, pokud budete chtít přespat jen jednu noc a přístřešek postavíte více než 150 metrů od nejbližšího domu.

Podle všeho se zdá, že Norové se své záliby ve friluftsliv nevzdají ani v zimě. Vždyť, jak se říká, není špatné počasí, jen špatně zvolené oblečení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *