Zámek Jezeří: výlet na asi nejpodivnější místo v Česku

19. 07. 2015 |

Když jsem byla na Mostecku vůbec poprvé, kromě návštěvy Mostu a Litvínova jsme vystoupali mezi stromy na kopec tyčící se nad Horním Jiřetínem a Černicemi. Právě na něm stojí barokní ozdoba kraje, zámek Jezeří, který to má „nahnuté“. Přímo k němu jsme dorazili pozdě. Areál zámku je v sezoně otevřený od 10 do 18 hodin, a tak nám nezbylo nic jiného, než se otočit a vydat se na zpáteční cestu.

Podruhé jsme už věděli, kam jedeme a co chceme vidět. Přivítalo nás zčásti zaplněné parkoviště, přijíždějící motorkáři a turisté procházející se po zámecké zahradě, která je v protikladu s okolím, hlavně s blízkým povrchovým lomem ČSA.

A protože kdysi půvabný zámek roky bojuje o svou existenci, opravy jdou pomalu. Nejdřív se uvažovalo o demolici, což ani před rokem 1989 neprošlo, ale o budovu se dlouhé roky nikdo nestaral. Nechala se napospas přírodě i nenechavým kolemjdoucím. V jedné z místností se tu prý sice poměrně často konají svatby, ale stačí přejít do jiné a překvapí vás rozpadající se stropy, chybějící lustry a nebo lešení.

Někdejší chlouba rodu Lobkowiczů tak dnes nabízí provizorně upravené místností s darovaným vybavením, pěkně upravenou zahradu, obchod se suvenýry a občerstvením a také kozu Terezku, která je přátelská ke všem příchozím.

Letos dvě místnosti navíc

Těžko říct, co turisty na zdevastovaný zámek láká. Zřejmě ten fakt, že se podívají na to známé Jezeří, o němž se čas od času mluví v médiích. „Oproti minulému roku jsme viděli dvě místnosti navíc,“ komentoval hlasitě prohlídku jeden z návštěvníků.

Podivný výhled z často rozbitých oken zámku na lom si nenechal ujít snad nikdo z přítomných. Vzbuzuje údiv, možná i smutek a překvapení nad tak velkou plochou, kterou lom postupně ukusuje z okolní krajiny.

Budoucnost zámku je nejistá. Na přilehlé zahradě sice stojí zařízení monitorující posuny půdy, ale průvodkyně se nám přiznala, s jakými obavami sleduje práci v lomu. Zřejmě nedojde k nejhoršímu, protože Jezeří bylo prohlášeno kulturní památkou, ale turistický provoz i samotnou existenci by mu mohlo znesnadnit prolomení těžebních limitů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *