Severské filmy stranou. Teď je na řadě Bollywood

31. 03. 2023 |

Tenhle článek jsem napsala koncem léta. Vysvětlovala jsem, jak se krásně barví listy na stromech do zlatova a slunce svítí tak nějak jinak. Jenže je březen a já jsem článek pořád nenapublikovala. A tak se k němu vracím, podobně jako k indické kinematografii, se kterou podvádím tu severskou.

Detektivní seriál Posvátné hry/ Sacred Games

Tento seriál byl natočen podle stejnojmenné knihy Vikrama Chandry, který se vedle efektního soundtracku chlubí i propracovaným příběhem s pěknou řádkou postav, což může evropského diváka trochu rušit. Jenže knižní předloha má více než 900 stran, s čímž si scenáristé museli nějak poradit.

Známý gangster Ganesh Gaitonde, jenž zbohatne obchodem s odpadky, vysloví před svou smrtí tajemné vyrování o zkáze Bombaje a neohrožený policista Sartaj Sing se pouští do boje, aby své město zachránil. Tohle na první pohled trochu hollywoodské (nebo spíš bollywoodské?) téma je protkané indickým mysticismem, kulturními zajímavostmi a nějakým tím dějovým zvratem, který překvapí. Současně se tak ve dvou dějových linkách dozvídáme víc o osudech Ganeshe a Sartaje.

Zatímco první série ubíhá slušně, druhá zpomalí na tempu, aby na konci sebrala dech a došla k napjatému závěru, který by mě zvedl z křesla, kdybychom nějaké měli. Pevně doufám, že se tvůrci neutrhnout ze řetězu a nenatočí třetí sérii.

I s odstupem několika dlouhých měsíců si říkám, že tenhle seriál se povedl a pořád mám v hlavě obrazy některých kulis či scén. Myslím, že se na něj ještě někdy podívám. A nebo spíš konečně otevřu knižní předlohu.

Bhool Bhulaiyaa 2. Když mozek potřebuje oddech

Na tenhle film jsem narazila náhodou, a to při sledování jednoho indického učitele jógy na Instagramu. Jako podkres k bezchybně provedenému Pozdravu Slunci si vybral právě píseň z tohoto snímku. A tentokrát jde spíš o Bollywood s několika tanečními čísly a lehkou zápletkou, která nijak nezatíží unavené mozkové buňky.

Jenže přesně to jsem po dlouhém pracovním týdnu stráveném v kanceláři potřebovala, a tak byl tento film tou pravou volbou, totiž koktejl lehké a vtipné (!!!) komedie. Trailer jsem našla jen hindsky a přakvapivě obsahuje i scény, které se ve filmu vůbec neobjevily.

Druhá série reality show Indian Matchmaking se nepovedla

Sima Taparia je dohazovačka profesí. Dohodnutá manželství, kdy dotyčného vidíte pár hodin před zásnubami, jsou nejspíš v Indii pořád velká věc, někdy však dostávají trochu modernější podobu. Sima pracuje pro tradičnější indické rodiny i americké singles, a tak ji můžete považovat za osobnější verzi Tinderu, která vám vybere manžela či manželku na míru.

Koncept show prokouknete hned po prvním dílu. Sima si s klienty promluví, vyslechne je, sepíše veškeré jejich požadavky a nakonec usoudí, že mladí mají vysoké nároky a měly by své seznamy požadavků na budoucí manžely nebo manželky pořádně proškrtat.

První série běžela na Netflixu už někdy v roce 2020 a druhá si odbyla premiéru 10. srpna 2022. Někteří protagonisté z předchozí série stále hledají, objeví se pár nových obličejů, ale nesourodost show zůstává.

Pokud si zvyknete na některé hrdiny a držíte jim palce, můžete mít smůlu, protože v dalších dílech je nemusíte ani zahlédnout. Někteří protagonisté se zkrátka vypaří, kamera z nějakého důvodu přestane sledovat jejich osudy, čímž se celá tahle reality show stává nesrozumitelnou. Kde udělali producenti Netflixu chybu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *