Rok 2020. Od lockdownu k lockdownu

02. 01. 2021 |

Najdu v prohlížeči stránku svého blogu, přihlásím se, otevřu editor a začnu psát. Po kolikáté už? Prsty mi poskakují po klávesách a mozek se přepíná do stavu proudění. Dostávám se ke druhému odstavci, abych po několika minutách text bez mrknutí oka smazala. Takhle to dopadá, když chci uzavírat neuzavřené. Zase jsem chtěla shrnout rok 2020 ještě před jeho koncem. Jenže tenhle rok se dramaticky mění, z měsíce na měsíc, z týdne na týden.

Sedím na parketové podlaze a zády se opírám o rozžhavené topení. Nedá mi to. Stejně chci rok 2020 zaškatulkovat a zasunout ho do té nejvzdálenější přihrádky.

Trendy odpadky. Ale ne ve Vietnamu

Rok 2020 byl obdobím, kdy se ústenky vyráběné například i severokorejskými politickými vězni staly nejvíc trendy odpadky.

Ve Vietnamu, kde se ústenky používají běžně jako ochrana před viry a znečištěním, se tak často na ulicích rozhodně neválely. A to ani v ulicích Ho Či Minova města, které se s čistotou evropských metropolí rozhodně nedá srovnávat. Lidé tu na ulicích jedí, jezdí na motorkách, spí. A v noci se po nich kromě lidí procházejí obrovští švábi.

Švédská udržitelnost a selhání

Stejně jako nehygienicky pohozené ústenky ve mně budí nervozitu jakékoliv nepochopení švédské cesty, o které se mluví jako o životě bez zavírání podníků a omezování společenského života. Bájný mýtus o roku 2020 bez omezení fascinuje řadu Čechů. Jenže po chvíli googlování by možná zjistili, že kolektivní imunita nebyla švédskou strategií, na což upozorňoval i sám švédský epidemiolog Anders Tegnell už na jaře.

Strategií bylo přežití pandemie s udržitelnými pravidly platnými po celý rok i déle. Tato udržitelnost má však své mantinely a opírá se o řadu nařízení a restrikcí. O životě ve Švédsku během pandemie se můžete dozvědět v jedné z epizod podcastu Vinohradská 12.

Sám král Karl XVI. Gustaf ve svém ohlédnutí za uplynulými měsíci přiznal, jak hrozný letošní rok byl, protože většina z obyvatel jeho země trpí a spousta lidí zemřela, což on sám považuje za selhání. Nutno dodat, že švédská královská rodina se běžně k aktuálnímu dění nevyjadřuje. Pokud se tak stalo, musel k tomu být vážný důvod. A tím více než 8 tisíc obětí koronaviru jistě je (jo, fakt zemřeli na koronavirus, ne s koronavirem).

Odpovědnost ve společnosti individualistů

Pomozte zdravotníkům, nechoďte mezi lidi a nešiřte nákazu, četla jsem často. Zůstaňte doma, nešiřte nákazu mezi ohroženými skupinami, dočetla jsem se jinde.

Tlak na odpovědnost za druhé a společnost jako celek ale podle mě nefunguje tam, kde se lidé cítí spíš jako samostatná individua. Motivace by měla být proto i jiná. Z individualistického hlediska je třeba chtít přežít tuhle pandemii ve zdraví a bez poškozených plic nebo srdce, protože zdraví je to jediné, co skutečně máme (nebo bohužel také nemáme) na celý zbytek života.

I proto byl rok 2020 zajímavý a náročný. Dostala jsem příležitost naučit se spoustu nového nejen o sobě, ale i o svých přátelích, rodině i společnosti a jejích hodnotách či absenci hodnot. Tenhle rok obrátil život naruby spoustě lidem. Ale pořád si myslím, že taky znamená dobrou šanci chovat se tak, abych tuhle krizi zvládla s čistým štítem a nemusela se za sebe stydět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *