Roadmovie 303, tři sekundy od polibku

10. 2. 2019

303 není jen chybová hláška nebo typ Mercedesu, ale taky název podle mě celkem povedené německé roadmovie, kterou mi dlouhé týdny doporučovala kamarádka.

Bylo jedno šedivé unavené nedělní odpoledne a já jsem vstávala v jednu dopoledne, upekla tvarohovou bábovku a s nohama nataženýma u sálajícího topení jsem si pustila 303, přičemž jsem doufala, že nejde o melodramatickou limonádku, u které posmrkám celé balení kapesníků.

Jsou Němci známí svou oblibou ke karavanům, nebo si je pletu s Holanďany? Tak či onak, tenhle film sleduje cestu studentky biologie Julie z Berlína do Portugalska, která usedne za volant starého obytné dodávky a cestou s sebou vezme Jana.

Z Berlína až úplně na západ

Společně vyjíždějí z Berlína a na dlouhé cestě povídají o vztazích a berou je vskutku vědecky, když se snaží zjistit, jestli v mileneckých a partnerských vztazích hraje hlavní roli chemie, nebo srdce a mozek, jestli jsou tři sekundy předcházejících polibku skutečně silnější než polibek samotný. A jak si poradit s tím, že lidé prostě nejsou stavění na dlouhodobé svazky?

Kromě dilemat, která spolu řeší, se filmem táhne další linka. Julie je těhotná, její přítel dítě nechce a matka ji přesvědčuje, že by už měla konečně spolknout potratovou pilulku, než bude pozdě. A do toho všeho se objeví Jan, se kterým jsou si čím dál bližší.

Děj filmu jako takový je jednoduchý a snadno odhadnutelný, pokud něco skutečně zaujme, tak jsou to dialogy dvou hlavních a víceméně jediných hrdinů, kteří řeší otázky, které napadají kdekoho. Existuje něco jako dlouhodobá věrnost mezi partnery? Proč se líbáme a jak nás vlastně ovlivňují hormony?

No comments yet.

Write a comment: