Pisa. Nejbezpečnější město pro samostatnou turistku

13. 04. 2020 |

Kromě Vietnamu jsem se minulý rok podívala také do Itálie. Na dvě noci a tři slunné dny plné zmrzliny a kavárenského povalečství.

Začalo to jako vždy. Hledala jsem nejlevnější možnou letenku do jakékoliv evropské destinace a do oka mi padla italská Pisa. Sice jsem se po návštěvě Bruselu zařekla, že s Ryanairem už nikdy neletím, ale odolejte svůdné tisícovce za zpáteční letenku!

Zabalila jsem do batohu veškeré zbytnosti, které člověk potřebuje pro strávení víkendu v metropoli Toskánska, zabookovala dobře hodnocený pokoj v hotelu Relais Centro Storico Residenza D’Epoca, který se na Booking.com chlubí křišťálovým lustrem a milým personálem, a udusila v sobě pochybnosti. Zas jsem někam jela sama, protože jsem potřebovala utéct z Prahy. A nejlépe na poslední chvíli.

A co tam budeš dělat?

Zatím nevím, odpovídala jsem a krčila rameny. Ne, že bych nerada plánovala dovolené, ale tentokrát jsem na to neměla čas.

Dva dny před odletem jsem si našla, jak se dostat z letiště do centra. Ukázalo se, že velmi jednoduše. Stačí si koupit jízdenku na Pisamover, což je automatizovaný vlak bez řidiče, který pendluje mezi letištěm a hlavním vlakovým nádražím v Pise. Za zpáteční jízdenku jsem v automatu na letišti zaplatila 6 euro, a tak nebylo co řešit.

Samotné hlavní nádraží, kam vás vlak zaveze se nachází téměř v centru. Eura si můžete vybrat hned na nádraží. Nejbližší bankomat najdete v místní lékárně.

Lelkování pod šikmou věží

Pak se můžete vydat směrem ke Corso Italia, pěší zóně vedoucí centrem města až k řece Arno. Po jejím překročení jen následujete bistra a krámky se zmrzlinou, pak zahnete vlevo a tam na vás nečekaně vykoukne šikmá věž. Kromě spousty turistů tu najdete Palazzo dell’Opera del Duomo, ve kterém se nachází muzeum umění.

Na věž jsem vystoupala hned první večer, druhý den jsem prošla muzea a chodila dlouhou procházkou po hradbách. Odpoledne jsem si pak jen lehla na trávu v parku před šikmou věží a nic nedělala. Turistická sezóna teprve začínala, a tak jsem tu mohla nerušeně odpočívat se zmrzlinou v ruce a výhledem do modré oblohy.

Samotné centrum Pisy je malé a kompaktní, projdete ho za jedno odpoledne a ještě budete mít čas na kafe. Současně je velmi bezpečné, byť místní můžou být jiného názoru. Na ulicích jsem potkala jen pár bezdomovců, jinak je život v Pise mimo turistickou sezónu poklidný.

Až budete mít všech těch památek dost…

Dorazte na Piazzettu Keitha Haringa. A nebo se dá městským autobusem dojet až k moři. Nejbližší pláž se nazývá Marina di Pisa.

Místní se podle ohlasů, kterých se mi dostalo, diví, proč všichni turisté jezdí do Pisy. Přitom existuje tolik krásnějších měst v Toskánsku, vysvětlovala mi servírka v místním bistru. A tak dám na její rady a Toskánsko mám pořád v hlavě jako další vysněnou evropskou destinaci. Snad se tam podívám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *