Nečekaný vrah. Seriál, ve kterém nemáte komu fandit

15. 01. 2022 |

Stig Engström nosil o číslo menší kabát, celý den trávil prací a popíjením alkoholu, na kterém se zřejmě stával závislý. Byl rozvedený a se svou druhou ženou žil v malém domku. Zdá se, že šlo o tichého Švéda vyčkávajícího na odchod do penze, ostatně jako spousta jeho vrstevníků.

Rozdíl mezi ním a davem jiných grafiků tkví v tom, že se o něm poslední dobou mluví jako o možném vrahovi bývalého švédského ministerského předsedy Olofa Palmeho. Krister Petersson, státní zástupce pověřený vyšetřováním vraždy, která zůstává nevyřešená od konce února 1986, oznámil na tiskové konferenci v létě 2020, že to byl právě Stig Engström, kdo byl v jedné chvíli hlavním podezřelým z vraždy.

Z grafika vrahem

Na to zareagovala média a nakonec i producenti. Do té doby byli z vraždy obviňovány tajné služby i extremisté. Na stárnoucího grafika si vzpomněl málokdo. Netflix tedy pojmenoval pětidílnou sérii o vyšetřování vraždy prozaicky Nečekaný vrah (Den Osannolika Mördaren, The Unlikely Murderer).

Nutno dodat, že Stig Engström nebyl nikdy obviněn a nestanul před soudem, protože zemřel v roce 2000, tedy dříve, než státní zástpuce dospěl k závěru, že by právě tento grafik mohl být vrahem. Možná proto produkce Netflixu trochu balancuje a ukazuje v seriálu Engströma jako pachatele, ale zaměřuje se také na okolnosti předcházející vraždě a následné výstupy Engströma pro média, jako by hledala motiv.

Pro redaktory švédského tisku byl Engström znám jako Skandiamannen, tedy muž, který pracovat v kanceláři firmy Skandia. Popsal, že doběhl na místo jako první a pomáhal resuscitovat umírajícího švédského premiéra. To však bylo v rozporu s výpověďmi ostatním svědků.

Kam se poděl sympatický kriminálník a odhodlaný vyšetřovatel?

Seriál ukazuje, jak zřejmě k vraždě mohlo dojít, přebírá teorii zmíněného státního zástupce a sleduje, jak se Engströmův osud vyvíjel později. Nepovažovala bych však seriálové pojetí za rekonstrukci zločinu nebo snad jeho vysvětlení. Do toho má daleko už i proto, že Engström nebyl odsouzen. Seriál tak působí trochu škrobeně a nakonec zjistíte, že nemáte komu fandit. Hlavní postava, kterou je Stig Engström, má do sympatického kriminálníka, kterému byste drželi palce (pokud vůbec někdo takový existuje), daleko.

A tak jde především o zajímavou severskou interpretaci jednoho zločinu, za kterou ovšem streamovací službu Netflix čeká soudní spor. Zřejmě Engströmova rodina považuje předkládanou verzi za pomluvu a hodlá se soudit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *