Jóga jako osobní zkušenost. Tipy na cvičení podle videí na YouTube

01. 05. 2023 |

Kdybych měla přiznat, jakou činností jsem strávila během uplynulých dvou tří let nejvíce času, byla by to jóga. Zvyk časté asánové praxe odstartoval pozvolna. Začalo to tím, když v domě, v němž jsem bydlela, otevřelo novotou a esenciálními oleji vonící jógové studio.

Stačilo na sebe hodit legíny, seběhnout tři patra dolů a ocitla jsem se v jiné dimenzi, ve světě soustředění a odpočinku. Jakékoliv negativní vjemy jsem nechala venku, na jednom ze smíchovských chodníků.

Ke cvičení jógy nepotřebujete vůbec nic

Tehdy jsem však józe příliš nedala a jóga nedávala tolik mně. Pravidelnost asánové praxi dodaly až opakující se lockdowny. Během nich jsem si uvědomila, že ke cvičení nepotřebuji nic extra, žádné dokonalé oblečení ani kaučukovou protiskluzovou podložku či 100% bio přírodní oleje.

Jediné, co je třeba, je tělo, dech a pár videí s vysvětlením, jak se bezpečně hýbat. Ze skupinových lekcí, během nichž jsem se radovala z klidu okolního prostoru, tak přerostlo cvičení do čistě osobní zkušenosti. Nacházím klid v sobě samé.

Nemusím utíkat do studií a zavírat se před světem, abych se skutečně zklidnila (byť i to se někdy hodí). A tohle zjištění je osvobozující. Nechci však tvrdit, že se bez návštěv jógových studií obejdu. Jsou to totiž osobní setkávání, která přináší nová zjištění a zkušenosti.

Tipy na domácí praktikování

Domácí praxe není pro všechny, ale může se hodit, když právě nemáte čas navštívit studio. Jediné, co potřebujete, je alespoň částená znalost angličtiny, protože YouTube skrývá spoustu pokladů.

Yoga with Adriene

Nejznámnější učitelkou jógy na internetu je pravděpodobně Adriene Mishler, jejíž kanál na YouTube odebírá více než 12 milionů lidí. A cvičila jsem podle něj i já. Obvykle jde o krátké lekce trvající okolo 30 minut. Pokud tedy nemáte náladu nebo čas na dlouhou praxi, může se vám některý z nepřeberného množství playlistů hodit. Díky Adriene se naučíte sestavy cvičení proti bolestem zad i PMS.

Videa jsou určená spíš začátečníkům, ale občas narazíte na lekci, která vás zaskočí vyšší silovou náročností.

Vinyasa Yoga Flow videa od Drishti Yoga School

Začátečníkům jsou určena i další dvě videa, která doporučuji i pokročilým. Nejste si jisti, jak správně zapojit pánevní dno? Z prvního a druhého videa se to dozvíte. Cvičení z obou videí mi pomohla předejít bolestem zad a efektivně protahovat hamstringy.

Ashtanga pro pokročilejší i úplně všechny

Bylo tomu v létě 2022, kdy jsem začala cvičit ashtangu podle Rishikesh Vinyasa Yoga School. A od té doby sním, že se podívám do Indie. Lekci nedoporučuji začátečníkům. Před tímhle cvičením byste měli znát limity svého těla. Ne všichni jsme totiž neuvěřitelně flexibilní a silní, abychom zvládli náročné pozice na jedničku, a tak je třeba znát modifikace.

Pokud chcete proniknout do tajů ashtangy, cvičte s Danielem Štědroňským. Během pandemie nahrál několik videí na Youtube, a tak, pokud to máte do Prahy daleko, jeho kanál je ideálním zdrojem.

Abiola a její non-performative yoga

Abiola Akkani se snaží odrazovat od soutěživé podoby západního pojetí jógy, v níž jde především o to vyfotit se ve stojce a sbírat lajky na Instagramu. Zatím jsem s ní cvičila jen pomalejší restorativní lekce, které zvládne začátečník, ale můžou zabolet i pokročilejšího jogína.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *