Hledání Vivian Maier mi připomíná Pátrání po Sugar Manovi, ale…

11. 03. 2017 |

Mám ráda dokumenty o fotografech a fotografkách, i když jejich přínos pro mě nebývá nijak ohromující. Obvykle se jen dozvím, že dotyčná osoba každou volnou chvíli fotografuje, v lepším případě také několik informací o tom, jak vnímá svou tvorbu. Film o Vivian Maier je ale jiný.

John Maloof z Chicaga čistě náhodou vydraží na aukci kinofilmy. A protože se mu snímky líbí, začne je postupně zveřejňovat na blogu a sociálních sítích. Následně se pustí do pátrání. Kdo pořídil tolik povedených fotek?

Stopy ho zavedou k Vivian Maier, chůvě a pomocnici v domácnosti, psychicky nemocné ženě, která o sobě mluvila jako o špionovi a zabývala se streetphoto. A to je vše.

Vivian Maier byla běžná žena, pracovala, cestovala, fotila. Hlavním důvodem, proč se nestala profesionální fotografkou, byly zřejmě její psychické problémy a introverze. Johnu Maloofovi se během natáčení dokonce podaří najít několik lidí, o nichž se Vivian v dětství starala, a také příbuzné ve Francii.

Při sledování dokumentu jsem si vzpomněla na oscarový film Searching for Sugar Man zaznamenávající pátrání dokumentaristů po legendárním písničkáři, jenž měl údajně spáchat sebevraždu přímo na pódiu. Všechno to byly jen pověsti, Sixto Rodriguez žije, ukázalo se během natáčení (ironií osudu je, že švédský režisér filmu Malik Bendjelloul později spáchal sebevraždu).

Zatímco za tímto filmem stojí silný příběh muže, který se stal legendou a po mnoha letech se opět vrací na pódia, a současně zápletka, Finding Vivian Maier se jako by ze všech sil snaží odhalit cokoliv zajímavějšího než svědectví lidí, pro které Vivian pracovala. Vivian Maier tak zaujme spíš svými fotografiemi než životním příběhem, což u fotografky vůbec není na škodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *