#WarholMOOC: Takhle se studuje on-line

25. 03. 2015 |

Massive Open Online Course (MOOC) jsem neabsolvovala poprvé, ale musím uznat, že ten o Andym Warholovi se lišil snahou učitelů zapojit studenty nejen do učení a sledování přednášek, ale také do tvoření, jehož prostřednictvím bychom zřejmě měli tuto legendu pop artu lépe pochopit. Až se jedna virtuální spolužačka v diskuzi podivovala, jestli kurz není určen umělcům.

MOOC vychází z principu sdílení a volnosti. Učitelé z univerzit připraví obsah, časový harmonogram, přednášky, materiály a zájemci mají možnost studovat. A jestliže deník New York Times označil rok 2012 jako období MOOC, pak jsem o dva roky pozadu. Prvnímu on-line kurzu jsem propadla až v roce 2014.

Tehdy se rozšířila nabídka humanitních předmětů a já jsem se prostřednictvím portálu Coursera pustila do studia Scandinavian Film and Television, tématu, o kterém jsem toho už tehdy poměrně dost věděla. V takovém případě je studium poměrně snadné. Musíte ovšem předem počítat s investovaným časem.

Tvořím, tvoříš, tvoříme… Jako Andy Warhol

Kurz nazvaný jednoduše Warhol byl specifický. Chyběla mi během něj jasná organizace, například test každý týden, aby neupadl v hraní si na internetu a sociálních sítích. Celkové hodnocení několikatýdenního studia se nakonec bude skládat z výsledku jednoho testu, grafické práce, eseje o libovolném Warholově díle a participaci v diskuzních fórech.

Od začátku kurzu se navíc tvořilo, a to především na sociálních sítích, které by pravděpodobně používal i sám Andy, kdyby dnes žil. Dokládá se tím i jeden z Warholových citátů: In the future, everyone will be famous for 15 minutes. Nevím, jestli právě 15 minut, ale dnes jsme skutečně všichni slavní díky internetu.

Norah Jones

A tak na Vine experimentujete se screen testy, uploadujete své výtvory na Tumblr, na Instagramu vytváříte snímky podobné Warholovým polaroidům a nakonec to vše vyvrcholí vlastní prací. Závěrečnou esej můžete napsat i bez toho, aniž byste se předtím podívali na videa s přednáškami, což ale jen dokládá skutečnost, že MOOC nesupluje klasické vzdělání a už vůbec ne to, které známe z českých škol, protože přemýšlení a vlastní tvorba je víc než šprtání se faktů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *