Udržitelná móda je jen pro vyvolené, tvrdí Dominique Peclers

25. 06. 2018 |

Dominique Peclers je zosobněním francouzského paradoxu. Představuji si, jak celý život snídala neošizený máslový croissant a večeřela tříchodové menu, na němž nesměly chybět tučné sýry a foie gras. Každý den si nezapomněla nalít k jídlu sklenku vína a někdy třeba i digestif. Dnes je jí 85 let a vypadá neuvěřitelně svěže a žensky. Přijde mi, že snad na všech fotkách je oblečená v pruhovaném triku.

Příznivci minimalismu po tomto sdělení pravděpodobně zaplesali, ale Dominique se v rozpálené místnosti v Kotvě bez mrknutí oka všem přiznala, že kdysi bývala obětí módních trendů. Však je také sama určovala.

Jsme přehlceni informacemi o módě

Ve skutečnosti nevím o soukromém životě Dominique Peclers vůbec nic, ale na Slou Days, jejichž hlavním hostem byla, na mě zapůsobila přednáškou o módním průmyslu. Založila totiž Peclers Paris, jednu z prvních trendsettingových agentur na světě. Trendsettingová agentura tvoří vedle všech těch návrhářů, módních domů a časopisů další článek, který ovlivňuje, co bude většina lidí okolo nás v následujících letech nosit. Jenže, jak Dominique přiznala, doba se mění a informací o módě je někdy až příliš.

Když se po letech rozhodla jít do důchodu, nebavilo jí vysedávat na lavičce v parku a krmit holuby. Rozhodla se tedy pomoct značce Animamá vyrábějící udržitelným způsobem oděvy a módní bytové doplňky, převážně z vlny alpaky.

Dominique přiznala, že dnes už módními časopisy nelistuje. Udržitelnost pak považuje zatím za okrajovou záležitost těch, kteří si ji můžou dovolit. Při nákupu výrobku udržitelné produkce vaše peněženka totiž přece jen zapláče víc než při návštěvě řetězce.

Udržitelnost jako znak elitářství

Nemůžu se ubránit myšlence, že něco málo by vyřešil minimalistický životní přístup. Chápu ale také, že když vám včera začalo téct do bot a jen tak tak ze své mzdy zaplatíte nájem, koupíte si ty první boty, které vám sednou a jejich cena se pohybuje výši, kterou vaše peněženka unese. Minimalismus ani dlouhodobé plánování nejsou odpovědí na všechny životní situace.

Na udržitelný nákup pak potřebujete podle Dominique Peclers peníze nebo vzdělání, respektive přehled. Udržitelný přístup tak podle ní zůstává jen variantou pro vyvolené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *