Když čekáte od knížky příliš… Dívka v pavoučí síti mě trochu zklamala

26. 06. 2016 |

Za dva měsíce to bude pomalu rok, co s velkou pompou vyšlo pokračování úspěšné trilogie Milénium Stiega Larssona. Asi největší internetový obchod s knihami ve Švédsku Bokus.com měl v té době na hlavní stránce umístěné odpočítávání, kniha se začala prodávat v několika desítkách zemí ve stejný čas, aby se zamezilo pirátství. Lidé dokonce stáli fronty před knihkupectvími! Za nějakou dobu se začaly prodávat i elektronické verze, přičemž já jsem ji koupila na Bokon.se, odkud si můžete e-booky poslat přímo do Kindlu.

Byla to výzva

Dívku v pavoučí síti, kterou jsem si pořídila ve švédském originálu Det som inte dödar oss, jsem postupně odkládala a znovu se k ní vracela. Dočetla jsem ji až teď. Důvod je prostý: byla to výzva. Dosavadní tři díly jsem přečetla v češtině a doslova jsem hltala švédské filmy natočené podle knižních předloh. Pokračování jsem se ale rozhodla přečíst v originále (což se dá přeložit jako můj pokrok ve švédštině). Jenže kniha se četla pomalu a přišla mi i trochu nudná. Jednou jsem se dokonce musela vrátit úplně na začátek, protože jsem během měsíční pauzy zapomněla část děje.

Původní tři díly napsal Stieg Larsson, který v roce 2004 náhle zemřel (v roce 2008 byl druhým nejprodávanějším autorem na světě, a tak se největšího úspěchu nedožil). Dlouho se proto spekulovalo, zda někdy vyjde pokračování. Stieg Larsson před smrtí údajně rozepsal další díl, jak tvrdila jeho přítelkyně. Ta se také rozhodla knihu dopsat. Jenže, jak už to bývá, došlo k tahanicím o dědictví, a tak se nakladatelství obrátilo na Davida Lagercrantze, autora slavné biografie o švédské fotbalové hvězdě Já jsem Zlatan, který čtvrtý díl bez podkladů od Stiega Larssona napsal.

Další dva díly

Vznikla tak kniha, která sice líčí čtenářovi další osudy známých hrdinů, ale ti v podání Davida Lagercrantze jako by ani neměli vlastní vůli. Často pohání děj jiné postavy, byť to není nutné. Hlavní aktéři se proto někdy stávají jen pozorovateli děje. Samotný konec byl předvídatelný, byť povedeně nedořečený. Ale těžko říct, jestli za mé přísné hodnocení nemůže i příliš velké očekávání.

V plánu jsou další dva díly, které by měly vyjít v letech 2017 a 2019. David Lagercrantz se nechal slyšet, že vymyslel skvělou zápletku. A já jen přemýšlím, jestli to všechno není jen navoněná reklama.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

What others say

  • Souhlasím, knihu jsem koupil k Ježíšku své drahé polovičce a ta unisono tvrdí, že oproti původní trilogii to je dost slabé kafe.