Jak jsem si začala barvit vlasy hennou

30. 07. 2023 |

Kdo mě trochu lépe zná, ví, že postupně nahrazuji klasickou kosmetiku přírodnějšími produkty. Doma si vyrábím pleťový krém s Q10 a kyselinou hyaluronovou, zinkovou mast na akné či kofeinové sérum s jojobovým olejem. Jen jednu zásadní položku na seznamu přechodu na přírodní kosmetiku jsem dlouho odkládala, totiž barvu na vlasy. Zřejmě proto, že moje teta, která se barvila hennou, se pyšnila jasně zrzavou hřívou.

Nechceš být zrzka? Hledej indigo

Řadu let jsem používala tmavě hnědé odstíny L’oréal Paris Casting Creme Gloss 500 nebo 503 v kombinaci se šamponem L’oréal Profesionell, Serie Expert Vitamino Color. Podle složení jde o pořádný chemický koktejl, na který si pokožka mé hlavy zvykala dlouhé roky téměř nepřetržitého barvení. Přechodu na přírodní hennovou barvu jsem se proto obávala kvůli možné reakci chemie a bylin. Co když se ze mě stane zrzka? obávala jsem se.

Pro svůj první pokus jsem si vybrala hennovou barvu od CosmetikaBio, odstín Dark Brown. Důvod byl prostý. Četla jsem několik přesvědčivých pozitivních reakcí a navíc jde o českou firmu, takže nebylo o čem dlouho přemýšlet. Barvu od CosmetikaBio seženete například v řetězci BiOOO.

Růžová krabička hennové barvy CosmetikaBio v odstínu Dark Brown.

Označení hennová barva používám záměrně. Nejde totiž o čistou hennu, ale o směs bylin, v níž najdete i namletou hennu. Samotná henna by barvila červeně či zrzavě. Pokud toužíte spíš po studeném odstínu, hledejte ve složení indigo, indigofera tinctoria extract.

Jak se barvit přírodní barvou

Krabička barvy od CosmetikaBio obsahuje sáček se 100 gramů zeleného prášku. Na vlasy těsně pod ramena jsem spotřebovala asi tři čtvrtiny balení.

Dále potřebujete:

A jak na to?

Do misky nasypu požadované množství henny a pomalu přilévám vodu, jejíž teplota by měla mít okolo 50 stupňů. Na vlasy těsně pod ramena použiji okolo 70 gramů prášku. K míchání využiji plastový štětec. Četla jsem totiž, že by se k míchání neměly používat kovové příbory. Výsledná pasta by měla být hustá jako jogurt, aby z vlasů nestékala a ani na nich nezasychala.

Hennovou pastu nenechám stát v koutě, nasadím rukavice a začnu ji hned nanášet na vlasy. Obvykle začínám pěšinkami, které natírám štětcem. Dávám přitom pozor, aby barva naukápla na koberec.

Nakonec skloním hlavu nad sprchou a rukama nanesu zbytek směsi. Naplácám vlasy na hlavu, překryji sáčkem a starým ručníkem, aby vlasy zůstaly v teple a henna chytla. Na jaře jsem finální turban chvíli fénovala teplým vzduchem, abych podpořila udržení tepla. V létě tohle cvičení vynechávám.

Správné načasování

Přírodní barvy neobsahují žádné chemické urychlovače, a tak se barvení může protáhnout. Vždy si přečtěte instrukce na krabičce.

Hennovou barvu nechávám na vlasech přibližně hodinu a půl a poté smyji. Pokud dobarvuji odrosty, nejdřív nabarvím odrostlou část, kde nechám barvu působit přibližně 45 minut a poté následuje dalších 45 minut na celých vlasech.

Přírodní barva je k časovým nepřesnostem velmi milosrdná. Když jsem nechala chemickou barvu na hlavě jen o trochu déle, proměnila jsem se v černovlásku. Henna i po dvou hodinách vykouzlila požadovaný tmavě hnědý odstín a k černé jsem se neblížila ani náhodou.

A co dál?

Po prvním použití hennové barvy byly moje vylasy trochu vysušené. To se však po druhém a dalších barvení nezopakovalo a vlasy jsou mnohem hebčí, pevnější a myslím, že vypadají zdravěji. Dokonce ani konečky nejsou zlámané, jaké byly při používání běžných barev. Barva působí velmi přirozeně a smívá se nenápadně.

Postupem času jsem se dostala k vyzkoušení další značky. V obchodě s indickými potravinami a kořením Swagat jsem narazila na hennovu barvu značky Sattva, od níž jsem začala používat odstín Nut Brown/ oříškově hnědá. Tento odstín je podobný Dark Brown od CosmetikaBio. Zřejmě proto, že jsem hnědovláska, na přirozeně blonďatých vlasech by oříškově hnědá mohla vypadat úplně jinak.

Balení od značky Sattva obsahuje 150 gramů hennové barvy, umělohmotný štěteček, dva páry rukavic a dvě jednorázové igelitové čepice, do níž se mi moje vlasy bohužel nevejdou.

Sattva je cenově přijatelnější variantou, jedno balení mi totiž vydrží na dva a půl barvení. Navíc mi přijde, že se pomaleji vymývá.

Otázky a odpovědi

Páchne henna?

Na internetových diskuzích jsem se dočetla, že někomu henna páchne jako seno. CosmetikaBio i Sattva mi voní jako čaj matcha. Voní tak obvykle i další dny, kdy vlasy cítím hlavně po mytí. Aroma však postupně zmizí, a tak nejde o nic, co by mi vadilo.

Budu zrzavá?

K rozmíchání prášku nepoužívejte příliš horkou vodu. Ta by mohla zničit indigo.

Během vymývání barvy chytají moje vlasy teplejší odlesky. Ty se mi však objevovaly i po použití chemické barvy. Svůj podíl může mít žehlička na vlasy, kterou často používám a která teoreticky může ničit indigo.

Tak či onak, přírodní barva vypadá na mých vlasech mnohem přirozeněji než její chemická varianta.

Kryje přírodní barva šediny?

Ano, kryje.

Na internetu doporučují šediny nejdříve nabarvit čistou hennou a poté hennovou barvou dle vaší volby. Jenže na to nemám trpělivost a od prvního barvení jsem tyto informace odignorovala. Hennová barva mi přesto šediny překryla. Obarvené šedivé odrosty se barevně můžou lišit od zbytku vlasů, ale nijak výrazně.

Mějte však na paměti, že vaše vlasy můžou být jinak silné a nakonec můžete dojít k naprosto jiným výsledkům nez já.

Musím používat přírodní šampon?

Při přechodu na hennovou barvu jsem se rozloučila se svým chemickým šamponem a volím přírodnější variantu bez silikonů. Silikony prý zamezují dokonalému obarvení vlasů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *