Jaro všemi smysly. Podcast Skyline Drive a návod na domácí ústní vodu
Jaro, to je čekání na první teplé sluneční paprsky tančící na kůži, bílé cosi odlétávající z chundelatých stromů a taky kolegyně, která několikrát týdně hlasitě opakuje Jde na mě jaro. Že v tu chvíli nesní o první točené zmrzlině sezóny nebo o sklenici vychlazeného piva na právě otevřené zahrádce snad vysvětlovat nemusím.
Jaro, to jsou cesty do indické restaurace na oběd, kde mě tamní číšník někdy opatrně varuje, že si objednávám spicy jídlo. A za chvíli už rozleptávám chuťové buňky ostrou indickou omáčkou.
Jaro je probuzení ze zimního spánku, když si z ničeho nic všimnete okolního ruchu. Načež vám dojde, že je třeba vzbudit se a začít objevovat nové možnosti. Zatímco v nekonečném maratonu home officů se život zastavil, v rutinní každodennosti docházení do kanceláře se probouzí.
Jaro poodhalilo moji ezo stránku
Nutnost fyzického pobývání v kanceláři nastolila režim a uvrhla mé introvertní já do každodenního kontaktu s lidmi. Moje jaro však přináší zajímavější objevy než kulturní rozdíly mezi kolegy v přelidněných kancelářích na Invalidovně. Během cest z práce jsem se zaposlouchala do podcastu Skyline Drive.
Do uší mi tak hraje povedený mix osudu vypravěče, rozhovorů o astrologii a povedených hudebních podkresů. Už dlouho jsem neslyšela tak dobře natočený a nastříhaný podcast, a tak ho doporučuji i těm, kteří v astrologii nevěří.
Jaro mě inspirovalo k experimentům s hennou, k umíchání parfému z esenciálních olejů nebo k přípravě domácí ústní vody. Ne nadarmo proto tvrdívám, že mířím ke kariéře babky kořenářky.
A právě k výrobě ústní vody se chci vrátit a podělit se o recept, protože co může být lepšího než používat výsledek svého tvoření? Zvlášť když k výrobě potřebujete dvě jednoduše dostupné suroviny a několik minut času.
Recept na základní ústní vodu z hřebíčku
O hřebíčku se říká, že působí antibakteriálně a pomáhá proti vzniku paradentózy a zubního kazu. Navíc prý tlumí bolest a citlivost zubů. Každý si mezi účinky hřebíčku najde to své. Nenahradí však pravidelné čištění zubů, jde spíš o zajímavý doplněk běžné zubní hygieny.
Na přípravu potřebujete:
- jednu vrchovatou polévkovou lžíci celých hřebíčků,
- něco mezi čtvrt a půl litrem vody.
Jak na to?
Ingredience smícháte v hrnci a přivedete k varu. V tu chvíli se voda zabarví, ale to vůbec nevadí. Právě naopak. Směs odstavte, nechte vychladnout, přeceďte a ústní voda je hotová.
Skladování a použití
Raději ji skladujte v lednici, obsahuje totiž vodu, zato však žádný konzervant.
Pokud vám výsledná ústní voda přijde příliš silná, nařeďte ji vodou.
Tuhle hřebíčkovou vodu používám po vyčištění zubů, chvíli jí propláchnu ústní dutinu, přibližně okolo 10 sekund. Po vypláchnutí mám stejný pocit jako po použití jakékoliv jiné ústní vody z lékárny nebo drogerie. Zuby jsou pěkně hladké a ústa hezky osvěžená.
Alternativní recepty
Našla jsem spoustu jiných receptů na ústní vodu. Někteří spolu s hřebíčkem svařují ve vodě skořicový lusk a lístky máty. Jiní pak používají na propláchnutí kvalitní hřebíčkový esenciální olej smíchaný s vodou. V některých receptech se dozvíte o macerování hřebíčku v alkoholu. Osobně se však k ústním vodám s alkoholem stavím opatrně. Přijdou mi příliš agresivní, a tak zůstávám spokojená s vývarem z hřebíčku.