První Sustainable Fashion Day je za námi. Jak nakupovat udržitelně?

11. 09. 2015 |

V rámci doprovodného programu pražského Fashion Weeku se podařilo zorganizovat v Česku vůbec první Sustainable Fashion Day. Po návratu z něj jsem měla chuť vyhodit všechny věci z už i tak dost minimalisticky laděné skříně. Samozřejmě jsem dávno věděla, že tričko za 400 korun je vykoupené utrpením jiných, ale někdy se vám tento fakt zdá zanedbatelný, stejně jako třeba statistiky obětí přírodních neštěstí, kdy nedokážete údaj pojmout natolik osobně, aby se vás vůbec dotýkal.

V odpoledním bloku vystoupil s motivační dvacetiminutovkou Jaroslav Pašmik z VŠE, který se věnoval poměrně abstraktnímu pojmu „udržitelnost pro všechny“ z pohledu teorie i praxe. Podle jeho slov může každý z nás něco změnit, vyžaduje to, abychom se stali lídry a nebáli se působit na skupinu lidí, v níž se pohybujeme.

Lejla Abbasová mluvila o tom, že darování nepotřebného oblečení do charitativních šatníků situaci například v Africe nezlepší. I s obnošenými oděvy nejnižší kvality se totiž nakonec na místě spíš obchoduje, než aby došlo k jejich rozdání potřebným.

Buy Less Choose Well

Návrhářka Kamila Vodochodská zmínila, že k celoročnímu nošení stačí mít v šatníku pouhých 33 kusů oblečení. Ve své skříni jsem napočítala něco okolo 50 nebo 60 kusů. Cenou všech těch hadříků jsem se raději nezabývala.

Úvahy Kamily Vodochodské vycházejí z několika stěžejních otázek: Je chození po obchodech skutečně tak efektivní a zábavná činnost? A jsou všechny kusy oblečení, které máme doma, hodnotné v porovnání s cenou?

Naše nákupní schéma by se podle ní mělo zjednodušit. Zdá se to být jednoduché:

  1. Chcete něco, ale potřebujete to?
  2. Pokud věc skutečně potřebujete, musí být nutně nová?
  3. Když máte dojem, že nemusíte mít vše nové, stačí zabrousit třeba na eBay, Vinted, Etsy nebo sekci Vintage na Fler. A nebo se vydat do sekáče.
  4. V situaci, že se bez nové věci neobejdete, popřemýšlejte, zda ji můžete koupit eticky.

Na začátku se zdají být uvedená pravidla jednoduchá, ale když začnete s realizací, dojdete k nutnosti neustálého hledání, co se kde dá koupit, plánování a vzdělávání. V opačném případě totiž etický nákup snad ani realizovat nejde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

What others say