Ukaž, co děláš!

15. 6. 2017

Někdy na střední škole jsem procházela obdobím čtení motivačních knih (nejspíš mi chyběla motivace učit se zpaměti životopisy autorů a ekonomické poučky), kdy jsem hltala knihy radící jak se proslavit, zbohatnout, dosáhnout dalších svých snů. Podobné čtenářské vášně se mi už dávno vyhýbají, ale přesto se mi letos dostala do ruky jedna motivační od Austina Kleona s názvem Show Your Work!, v níž autor čtenářům vysvětluje, jak se prezentovat, když jste introverti, neradi se chlubíte a případně si ani nejste jisti, zda dosáhnete nějakého prezentovatelného výsledku.

Podle autora stejně výsledek nikoho příliš nezajímá, do popředí proto staví proces tvorby. Je jedno, jestli právě pečete kachnu na nedělní oběd, skládáte symfonii nebo píšete pohádky pro děti, důležité je podle Austina Kleona ukázat něco málo z procesu, který se učíte, poodhalit maličkosti, každý den vysvětlit, čím se právě zabýváte.

A na to rozhodně nemusíte být géniové, upozorňuje autor v první radě. Svou knihu totiž rozdělil do 10 kapitol, rad, které vám pomůžou pochopit, že prezentovat se lze i bez toho, abyste se cítili jako samožerové, když použiji oblíbené slovo jedné mé bývalé kolegyně.

Konkrétní kroky vám Austin Kleon sice poradit nemůže, ale jeho kniha je napsaná spontánně, čte se lehce a může fungovat jako skvělý katalyzátor ve chvílích, kdy se vám nic nechce.

Stejný autor napsal zřejmě ještě populárnější knihu Steal Like an Artist: 10 Things Nobody Told You About Being Creative. Tu jsem si nakonec jen tak mimochodem také přečetla, neodolala jsem totiž bezkonkurenční slevě na elektronickou knihu na Amazonu ;)

Comments are closed.