Pussyhat Project. Pletení může být politická aktivita, ale růžové se nezbavíš

15. 1. 2017

Zatímco já už rok (!!!) pletu dvoubarevnou šálu pro kamaráda, v některých amerických domácnostech se pletou jasně růžové čepice s kočičíma ušima mnohem rychleji.

Deadline je stanoven na 21. ledna, kdy do ulic vyrazí Američanky a Američané, aby poukázali na překážky, se kterými se ženy stále musejí potýkat, tedy například na diskriminaci v zaměstnání, nižší platové ohodnocení nebo sexuální obtěžování.

Jde ale také o Donalda Trumpa a jeho sexistické výroky. Women’s March je totiž naplánován na den po inauguraci nového amerického prezidenta.

Women's March

Zřejmě by mělo jít o největší demonstraci svého druhu vůbec, přitom to všechno začalo jako rozhořčení na sociálních sítích.

Když se jedna důchodkyně žijící na Havaji dozvěděla o výsledku amerických voleb, napadla ji myšlenka na uspořádání pochodu. Vytvořila stránku události a do druhého dne se k ní přidalo 10 tisíc lidí. Od té doby čísla stále stoupají, pochodu ve Washingtonu se nejspíš zúčastní více než 160 tisíc lidí a další stovky akcí se konají po celých Spojených státech i ve světě.

Růžové čepice. Je to dobrý nápad?

Na zahraničních demokraciích mě nejvíc fascinuje zapojení volnočasových aktivit do politiky. U příležitosti této akce se rozhodli ti, kteří rádi pletou, vyrobit čepice, o kterých jsem se zmínila výše. Měly by být růžové a měly by mít kočičí uši.

Tato iniciativa se nazývá Pussyhat Project a na oficiálních stránkách se dozvíte, jak si podobnou pokrývku hlavy jednoduše uplést.

Zní to skvěle, ale… Nepotřebuje diskuze o lidských právech něco přínosnějšího než růžové čepice? A proč zakládat ženství právě na růžové, tedy dalším stereotypu?

Nad tím se pozastavuje i komentátorka Washington Post, která pletařkám příliš nefandí. Jenže sám Washington Post má trochu máslo na hlavě. Na obálku časopisu Express o pochodu žen ve Washingtonu umístil mužský genderový symbol. A růžová taky nechybí.

Comments are closed.