Není jóga jako jóga. Proč mě i po letech baví cvičení ve stylu McDonald’s?

1. 5. 2016

Těžko bych odhadla, kolik let cvičím jógu v sále vytopeném na 42 stupňů. Pamatuji si ale svou vůbec první lekci, po které jsem dostala chuť na pizzu ai funghi. Dnes už je to na první pohled rutina – vybrat si místo v sálu, rozložit podložku a pak rozcvičit krční páteř, protáhnout bedra, nakonec si lehnout a nedělat vůbec nic, klidně čekat na devadesátiminutovku, během níž tělo i mysl procházejí mnoha výzvami.

Studia Bikram yogy najdete snad kdekoliv, stejně jako fastfoody. Téměř všude ve velkých evropských a amerických městech narazíte na podobně vybavená studia nabízející výuku jediné série jógových asán.

hranolky

Jak se Bikramovi povedlo vybudovat impérium a pak…

Když Bikram Choudhury sestavil sérii 26 poloh jógy, nechal si ji certifikovat a současně pro studia zavedl systém franšíz, udělal něco, co rozvířilo debatu o józe – změnil cvičení, které často spojujeme s východní filozofií, na produkt. To samozřejmě vyvolalo kritiku, byť, jak někteří tvrdí, v Indii je jóga také poměrně komerční záležitostí.

Sám Bikram kdysi prohlásil, že lidé žijící v západní společnosti nikdy nemůžou být šťastní, protože v sobě nenosí Indii. Svými slovy narážel na fakt, že se často trápíme úplnými maličkostmi a naši mysl tak neustále něco vyrušuje.

I Bikram je obyčejný smrtelník, a tak se soudí s několika studii jógy kvůli autorským právům. Kromě toho se měl dopustit znásilnění či sexuálního obtěžování a nakonec se zřejmě hroutí i jeho 31 let trvající manželství.

Bikram, nebo hot?

Mohlo by to vypadat, jako bych se snad chtěla od horkého stylu jógy odklonit, ale není tomu tak. Do certifikovaného studia Bikram yogy sice už nějaký ten pátek nechodím, ale kvůli zcela jiným důvodům než Bikramův život.

Pořád všem svým známým doporučuji, aby se dali na Bikram yogu, případně aby vyzkoušeli různá studia a pak si vybrali. Život s horkou jógou je totiž vyrovnanější, trpělivější, se silnějším tělem a bez bolestí páteře.

Comments are closed.