Le vent nous portera. Když dva zpívají totéž…

28. 10. 2016

Na chodbě visel plakát upozorňující na blížící se koncert Nouvelle Vague a já se zas cítila jako před sedmi osmi lety, kdy jsem tuhle skupinu poslouchala. Kdysi mi někdo tvrdil, že naživo nejsou dobří, ale to posoudit nemůžu. Zatím jsem na jejich koncertu nebyla.

Čas od času narážím na dvě skupiny interpretů, tedy na ty, kteří natočí skvělé album, ale na koncertech jim přece něco chybí. A pak naopak na ty, co při domácím poslechu příliš nebaví, na pódiu však zázračně ožijí. Mezi ty druhé jsem si zařadila písničkářku a multiinstrumentalistku Sophii Hunger, která vystoupila v Paláci Akropolis.

Jak jsem si vzpomněla na Noir Désir

Vystoupení začalo jako by nic. Sophie Hunger ještě v přítmí vešla na jeviště a začala zpívat. A zpívala i píseň Le vent nous portera, kterou se proslavila v 90. letech poměrně známá francouzská skupina s pohnutou historií Noir Désir.

Jejím členem byl kontroverzní Bertrand Cantat, který během žárlivé scény zmlátil svou přítelkyni Marii Trintignant. Ta po útoku upadla do bezvědomí a nakonec v nemocnici zemřela. Cantat byl následně odsouzen k osmi letům vězení, po čtyřech byl ovšem propuštěn.

Hudebník byl dáván do souvislosti s další smrtí blízké ženy. V lednu 2010 spáchala sebevraždu jeho bývalá manželka, která si krátce před smrtí stěžovala na psychický teror, kterého se měl Bertrand Cantat dopustit. Spekulovalo se také o fyzickém týrání.

To jsem ještě sledovala televizi

O několik měsíců se Cantat rozhodl vystoupit s Noir Désir v Bordeaux, což ovšem logicky vyvolalo protesty ze strany ochránců lidských a ženských práv. Nakonec se v listopadu 2010 členové skupiny definitivně rozloučili, skupina zanikla.

Noir Désir jsem okolo roku 2000 poslouchala a vybavuji si také, jak klip k písni Le vent nous portera běžel na právě startující televizi Óčko (tehdy jsem se na televizi ještě dívala). Po nějaké době jsem se dočetla o osudu Bertranda Cantata a píseň dostala hořký nádech…

3 komentáře

  1. 5. 11. 2016Libor says:

    Nouvelle Vague mi i živě přišli hodně dobří (jiní, ale fakt dobří).

  2. 5. 11. 2016Libor says:

    A propos…, Nouvelle Vague vydali včera novou desku :).

  3. 8. 11. 2016Ztracená propiska says:

    To si musím poslechnout! :)