Jak jsem opravovala těsnění foťáku Ricoh 500G

29. 04. 2015 |

Po nějaké době hledání a pátrání se mi podařilo objevit foťák na film, který by se mi vešel do kabelky, nebyl příliš těžký a ještě by měl možnost manuálního nastavení. A tak jsem díky upozornění jednoho mého fotografického známého přišla k dálkoměru Ricoh 500G, který se původně prodával v 70. letech. Vydražila jsem ho na eBay, nedočkavě čekala na doručení a hned nafotila první zkušební film. Jenže výsledek mě zklamal.

Osvícená fotka z Ricoh500G

Samozřejmě, že někdy může osvícená fotka zaujmout, ale mě osvícený kinofilm spíš rozladil. Rozhodla jsem se proto nahradit staré těsnění zadních dvířek foťáku za nové, aby k dalšímu osvícení už nedošlo.

Pokud jste se někdy setkali se stejným problémem, můžete se inspirovat mým návodem na opravu.

Potřebujete:

I tohle potřebujete

A jak na to? Nejprve jsem druhou část foťáku přikryla papírkem, který jsem po stranách přilepila, aby se nečistoty náhodou nedostaly až k objektivu.

Otevřený foťák Ricoh 500G

Teď už můžete začít s odstraňováním staré těsnící pěny, která byla v mém případě i lehce navlhlá. Pro odstranění jsem použila nejprve odlakovač a vatové odličovací tampony. Dejte pozor na desku uprostřed dvířek, pracujte skutečně jen v místech, ze kterých chcete odstranit staré těsnění. Můžete použít třeba i dřevěnou špejli.

Čistící etapu dokončete ubrousky na čištění elektroniky. Jsou jemně vlhčené a odstraní poslední zbytky staré černé pěny. Dvířka musejí být před nalepením nové vrstvy co nejčistší.

Dvířka musejí být co nejčistší

Asi nikdy to nebude úplně ideální, ale takhle to stačí. Teď můžeme přikročit k lepení, které jsem si trošku zjednodušila. Nesnažila jsem se vystřihnout z plsti kompletní tvar dvířek, naopak. Dvířka jsem si pomyslně rozdělila na několik obdélníků, jak můžete vidět na následujícím obrázku, ty pak změřila krejčovským metrem, jenž dobře kopíruje tvar, a pustila se do stříhání.

Dvířka jsem si rozdělila na několik obdéníků

Na plsť jsou nejlepší ostré nůžky, ale nemusíte se bát, není třeba stříhat na milimetr přesně, látka se trochu natáhne, případně si můžete vypomoct dalším úzkým proužkem.

Takhle jsem začala

Budete potřebovat trošku trpělivosti, ale myslím, že to není nic složitého. Nové těsnění vypadá následovně.

Nové těsnění

A konečný výsledek? Přiznejme si, že není dokonalý. Budu muset ještě trochu utěsnit okraje dvířek. Zbavila jsem se však nevzhledných osvětlených pruhů na negativu. Tentokrát jsem fotila na Lomography X-Pro 200, což byla asi chyba. Výsledné fotky jsou podivně žluté.

katedrála svatého Víta

UPDATE: Nové těsnění funguje

Poté, co jsem s naštváním sobě vlastním odtrhla mnou vyrobené těsnění a nalepila novou vrstvu filcu, vše funguje bez problémů, byť po těchto slovech raději ťukám na dřevo. Utěsnila jsem navíc pravý a levý okraj dvířek a také jsem přidala další vrstvu filcu k hledáčku. Tady je výsledek!

Invalidovna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *