Springsteen & I

28. 1. 2017

Vzpomínám si na jedno horké letní odpoledne, kdy jsme seděli v autě, bloudili někde okolo Stodůlek a právě se v přehrávači rozehrál sprituál Mary Don’t You Weep, který také mimo jiné nazpívala legendární Aretha Franklin, v podání Bruce Springsteena, jenž písni dodal špetku country.

Krátká cesta s fanouškem Bruce Springsteena a americké kultury mě nakonec poznamenala. A to nejen podivem nad tím, jak může rodilý Pražan zabloudit ve svém městě. Začala jsem čas od času poslouchat Bruce a hlavně začala vnímat texty jeho písní, které můžou působit až překvapivě upřímně.

Fanouškovství je zvláštní, intimní věc, kterou můžete prožívat tancováním v obýváku, vyťukáváním rytmu konečky prstů do volantu, když právě uváznete v kolonách, nebo skandováním na koncertech. Na svět fanoušků se zaměřuje také dokument z roku 2013 Springsteen & I.

Ať už je to Dánka, která se pravidelně vydává na koncerty nebo manželský pár, který nikdy nenastřádal dostatek peněz, aby si mohl lístky dovolit, jedno mají společné, totiž dojem, že jim hudba známého zpěváka pomáhá překonat náročné životní situace.

Dokument tak například zachycuje muže, kterého opustila partnerka. Na koncert následně přinesl plakát s nápisem Heroes just get dumped. Bruce Springsteen si plakátu všiml, pozval muže na jeviště, kde ho objal a ujistil, že vše bude v pořádku. Není to právě to gesto, po kterém všichni toužíme, když se dostaneme do podobné situace?

Fanynka Kitty vyšla ze školy a nemohla si najít práci, a tak se stala řidičkou kamionu. Ve snímku vysvětluje, jak jí hudba pomohla lépe se popasovat s novou prací a získat sebevědomí.

Snímek Springsteen & I může být hlavně film o fanoušcích pro fanoušky, neklade si ambiciózní cíle, ale hlavně tematizuje některé osudy fanoušků Bruce Springsteena, rockové legendy, výborného vypravěče příběhů a politicky aktivního umělce.

Comments are closed.