Je pletení jako jóga? aneb když vás nebolí prsty jen od klávesnice

20. 5. 2016

V jednom z článků The Telegraph přirovnává autor pletení k józe. První je cvičení s prsty, druhé s celým tělem, první vyžaduje soustředění a druhé taky. Během pletení první náročnější dvoubarevné šály, kterou si tak trochu „objednal“ můj kamarád, jsem zjistila, že se musím soustředit na barvy, pohyby prstů, posouvání příze a podobně. Existují samozřejmě i zkušenější pletařky a pletaři, kteří tohle všechno zvládají rychlostí blesku a ještě stihnou sledovat seriály, ale mezi ně zatím nepatřím.

Proto mě pobavila otázka nicnetušící kolegyně, jestli při pletení sleduji film nebo seriál. Trochu ji udivila moje negativní odpověď. Proč by si člověk je tak koupil klubka příze a motal se s nimi, když dnes můžete všechno koupit hotové?

V zahraničí je pletení celkem oblíbená zábava. Nejen pro ten nositelný výsledek. Na stránkách Wool And The Gang jsem našla zajímavé statistiky. 68 % uživatelů nebo zákazníků stránek tvrdí, že jim pletení či háčkování pomáhá odbourávat stres, 48 % zas tyto činnosti pomáhají odpočívat a 34 % dokonce říká, že pletení zvyšuje sebevědomí.

Má to něco do sebe, zjistila jsem. Nejdřív zápolíte s prvními uzlíky, zamotáte se do klubka. A když „to“ po několika dnech či týdnech máte, začnou vám řádky rychle pomalu přibývat. V tu chvíli si uvědomíte (nebo taky ne), jak uklidňující pletení je (a jaký je to zabiják času!).

Pletení není jen pro holky, což dokazuje řada mužů na internetu. Dobré jsou třeba tutorialy od YouTubera, který si říká RJ Knits. Natočil mimo jiné vtipné pletařské video ve stylu módních bloggerek na téma What Is In My Bag.

Pletení zdar! Příště se třeba dostanu k něčemu praktičtějšímu.

Comments are closed.